Question #69847

Standing at the base of one of the cliffs of Mt. Arapiles in
Victoria, Australia, a hiker hears a rock break loose from a
height of 105 m. He can’t see the rock right away but then
does, 1.50 s later. (a) How far above the hiker is the rock
when he can see it? (b) How much time does he have to
move before the rock hits his head?

Expert's answer

Answer on Question # 69847, Physics / Mechanics | Relativity

Question. Standing at the base of one of the cliffs of Mt. Arapiles in Victoria, Australia, a hiker hears a rock break loose from a height of 105 m. He can't see the rock right away but then does, 1.50 s later.

(a) How far above the hiker is the rock when he can see it?

(b) How much time does he have to move before the rock hits his head?

Given.


H=105 m;H = 105 \, \text{m};t1=1.50 s;t_1 = 1.50 \, \text{s};g=9.81 m/s2.g = 9.81 \, \text{m/s}^2.


Find.


h;h;tm.t_m.


Solution.

Kinematic equation for the rock in free-fall is


y=gt22.y = \frac{g t^2}{2}.


Therefore, we have


y=gt122;y = \frac{g t_1^2}{2};h=H−y=H−gt122=105−9.81⋅1.522=94 m.h = H - y = H - \frac{g t_1^2}{2} = 105 - \frac{9.81 \cdot 1.5^2}{2} = 94 \, \text{m}.


The time that he has to move before the rock hits his head


tm=t−t1,t_m = t - t_1,


where


H=gt22→t=2Hg.H = \frac{g t^2}{2} \quad \rightarrow \quad t = \sqrt{\frac{2H}{g}}.


Finally


tm=2Hg−t1=2⋅1059.81−1.50=3.13 s.t_m = \sqrt{\frac{2H}{g}} - t_1 = \sqrt{\frac{2 \cdot 105}{9.81}} - 1.50 = 3.13 \, \text{s}.


Answer. h=94 m;tm=3.13 sh = 94 \, \text{m}; t_m = 3.13 \, \text{s}.



Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS