For a damped harmonic oscillator, the equation of motion is m(d2x/dt2)+y(dx/dt)+kx=0 with m=0.50 kg, y=0.70kgs-1 and k=70Nm-1. Calculate, the period of motion, number of oscillations in which it's amplitude will become half of its initial value, the number of oscillations in which it's mechanical energy will drop to half of its initial value, it's relaxation time, quality factor.
Comments
Leave a comment