Question #68497

a dock side container crane can lift a fully loaded container of mas 37,000 kg from rest to a maximum velocity of 1.2ms-1 in a distance of 8m. if the friction ristance of the crane winch gear is 2kn anbd asuming the accleration is inform determain using the princible of convertation of energy:
i work done
ii the tension in the lifting cable
the maximum power developed

Expert's answer

Answer on Question #68497 – Physics – Mechanics | Relativity

A dock side container crane can lift a fully loaded container of mas 37000 kg37000\,kg from rest to a maximum velocity of 1.2 ms−11.2\,ms^{-1} in a distance of 8 m8\,m. if the friction distance of the crane winch gear is 2 kN2\,kN and assuming the acceleration is inform determinin using the principle of conversation of energy:

i. work done

ii. the tension in the lifting cable

iii. the maximum power developed

Solution.

We find the acceleration of the container:


a=v2−v022s=1.22−02∗8=1.4416=0.09 ms−2;a = \frac{v^2 - v_0^2}{2s} = \frac{1.2^2 - 0}{2*8} = \frac{1.44}{16} = 0.09\,ms^{-2};


The Newton's second law for the motion of a container (in projection on the vertical y-axis):

m∗a=F1−mg;F1\mathrm{m} * \mathrm{a} = F_1 - mg; F_1 is the tension in the lifting cable


F1=m(a+g)=37000∗(9.81+0.09)=366300 N≈366 kN;F_1 = m(a + g) = 37000 * (9.81 + 0.09) = 366300\,N \approx 366\,kN;


We find the maximum power developed using the principle of conservation of energy.


P=F∗v=(F1+F2)∗v=(366300+2000)∗1.2=441960 W≈442 kW;F2 is the friction distance of the crane.P = F * v = (F_1 + F_2) * v = (366300 + 2000) * 1.2 = 441960\,W \approx 442\,kW; F_2 \text{ is the friction distance of the crane}.

Answer:

ii. F1≈366 kNF_1 \approx 366\,kN;

iii. P≈442 kWP \approx 442\,kW

Answer provided by www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS