Question #51067

A monkey in a perch 20 m high in a tree drops a coconut above the head of a zoo keeper as he runs with a speed 1.5
m/s beneath the tree actually intending to hit the toes of the zoo keeper. How early in seconds should the coconut be dropped by the monkey?

Expert's answer

Answer on Question #51067, Physics, Mechanics | Kinematics | Dynamics

A monkey in a perch 20 m high in a tree drops a coconut above the head of a zoo keeper as he runs with a speed 1.5 m/s beneath the tree actually intending to hit the toes of the zoo keeper. How early in seconds should the coconut be dropped by the monkey?

Solution:

We consider the downward motion of the coconut:


h=v0t+12gt2h = v_0 t + \frac{1}{2} g t^2


We also can note the given data according to the condition of the task, h=20 mh = 20 \, \text{m}, v=1.5ms g=9.8msec2v = 1.5 \frac{\text{m}}{\text{s}} \, \text{g} = 9.8 \frac{\text{m}}{\text{sec}^2}, v0=0v_0 = 0.

Now we can determine the time for the coconut to hit the ground.


h=12gt2h = \frac{1}{2} g t^2


We express tt from the noted above formula.


gt22=h⇒gt2=2h\frac{g t^2}{2} = h \Rightarrow g t^2 = 2h


Thus the value of time will be equal to.


t=2hgt = \sqrt{\frac{2h}{g}}


We substitute the given values into the formula.


t=2hg=2⋅20 m9.8msec2=4.0816 sec2=2.0203 sect = \sqrt{\frac{2h}{g}} = \sqrt{\frac{2 \cdot 20 \, \text{m}}{9.8 \frac{\text{m}}{\text{sec}^2}}} = \sqrt{4.0816 \, \text{sec}^2} = 2.0203 \, \text{sec}


This mean the monkey should drop the coconut 2.0203 seconds before zoo keeper will run beneath the tree.

The distance covered by the zoo keeper will be equal to


s=vts = vt


We substitute the obtained value of the time into the formula noted above.


s=1.5ms⋅2.0203 sec=3.0305 m.s = 1.5 \frac{\text{m}}{\text{s}} \cdot 2.0203 \, \text{sec} = 3.0305 \, \text{m}.


http://www.AssignmentExpert.com/


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS