This question refers to: Laws of motion
A mass of 2 kg travelling at 2 m/s is struck by a mass of 4 kg travelling at 3 m/s. If the coefficient of restitution for the two materials is 0.4, calculate their final velocities.
Give the final velocity value in m/s of the 4kg mass
1
Expert's answer
2014-12-26T05:37:40-0500
Given: m1=2 v1b=2 (velosity before collision) m2=4 v2b=3 (velosity before collision) cr=0.4 (coeffitient of restitution) We want to find v1a (velosity after collision)-? Solution: Graphics Before collision m1 O ------> v1b v2b <----------- O m2 --------------------------------------->x After collision m1 <------ O O -----------> m2 ---------------------------------------->x According ofComversation of the impulse m1*v1b - m2*v2b = - m1*v1a + m2*v2a and definition of coeffitient of restitution cr= (v1b-v1a)/(v2a-v2b) we have v1a= [(m1*v1b-m2*v2b)-(m2*v2+m2*v1b/cr)]/[m1-m2/cr]=4 m/s v2a=v2b+(v1b-v2a)/cr=-2 m/s Answer: v1a=3.4 m/s v2a=-2 m/s
Comments
Leave a comment