If a is equal to 1.2 ± 0.1cm, b=2.0 ± 0.2cm, c=1.05±0.05cm, calculate the following with the errors and standard errors
(i) ab/C³
(ii) ABC
(iii) C²a³/b²
1)
Angular frequency w=1LCw=\frac{1}{\sqrt{LC}}w=LC1
Put value
Impedance at resonance frequency
Zmax=R=175ΩZ_{max}=R=175\OmegaZmax=R=175Ω
Maximum current
I=VR=25175=0.142AI=\frac{V}{R}=\frac{25}{175}=0.142AI=RV=17525=0.142A
IL=VXL=2525.29=0.98AI_L=\frac{V}{X_L}=\frac{25}{25.29}=0.98AIL=XLV=25.2925=0.98A
Potential difference
Vc=I×XLV_c=I\times X_LVc=I×XL
Vc=0.142×25.29=3.59VV_c=0.142\times25.29=3.59VVc=0.142×25.29=3.59V
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments