Question #257617

A block attached to a spring is made to oscillate with initial amplitude of 8.0 cm. After 2.2 minutes, the amplitude decreases to 5.0 cm. Calculate (i) the time when the amplitude becomes 2.0 cm, and (ii) the value of damping constant  for this mot

Expert's answer

A0=8cm=0.08mA_0 = 8cm = 0.08m

A1=5cm=0.05mA_1 = 5cm = 0.05m

t1=2.2min=132st_1 = 2.2min = 132s

A2=2cm=0.02mA_2 = 2cm = 0.02m

A1=A0e−γt1A _1= A_0e^{-\gamma t_1}

γ=−1t1∗ln⁡A1A0=−1132∗ln⁡0.050.08=3.56∗10−3\gamma=-\frac{1}{t_1}*\ln\frac{A_1}{A_0}= -\frac{1}{132}*\ln \frac{0.05}{0.08}=3.56*10^{-3}

A2=A0e−γt2A _2= A_0e^{-\gamma t_2}

t2=−1γ∗ln⁡A2A0=−13.56∗10−3∗ln⁡0.020.08≈389st_2=-\frac{1}{\gamma}*\ln\frac{A_2}{A_0}= -\frac{1}{3.56*10^{-3}}*\ln \frac{0.02}{0.08}\approx389s


Answer:\text{Answer:}

(i) t2=389s\text{(i) }t_2=389s

(ii) γ=3.56∗10−3\text{(ii) }\gamma=3.56*10^{-3}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS