Question #256745

During a javelin throw event, an athlete throws at a speed of 75 km/hr at an angle of 59 degrees with the horizontal. Determine the maximum height, time of flight and horizontal distance of the javelin. Use the equation for projectile motion and constant acceleration. 


Expert's answer

Explanations & Calculations.


75 kmh−1=75×1000 m3600 s=20.8 ms−1\qquad\qquad \begin{aligned} \small 75\,kmh^{-1}&=\small \frac{75\times1000\,m}{3600\,s}\\ &=\small 20.8\,ms^{-1} \end{aligned}


  • To calculate the maximum height it will reach, apply v2=u2+2as\small v^2=u^2+2as for its vertical motion. (in a projectile motion, an object has motion in both vertical & horizontal directions)

v2=u2+2as02=(20.8sin⁡59 ms−1)2+2(−9.8 ms−2)×hh=16.2 m\qquad\qquad \begin{aligned} \small v^2&=\small u^2+2as\\ \small 0^2 &=\small (20.8\sin59\,ms^{-1})^2+2(-9.8\,ms^{-2})\times h\\ \small h&=\small \bold{16.2\,m} \end{aligned}


  • To calculate the time of flight, apply s=ut+12at2\small s=ut+\frac{1}{2}at^2 for the projectile's vertical motion.

0 m=(20.8sin⁡59)t+0.5×(−9.8 ms−2)t2t=0 sor3.6 s∴  t=3.6 s\qquad\qquad \begin{aligned} \small 0\,m&=\small (20.8\sin59)t+0.5\times(-9.8\,ms^{-2})t^2\\ \small t&=\small 0\,s\qquad\text{or}\qquad 3.6\,s\\ \small\therefore\,\:t&=\small \bold{3.6\,s} \end{aligned}


  • To calculate the horizontal distance, apply s=ut+12at2\small s=ut+\frac{1}{2}at^2 to its horizontal motion.
  • For the horizontal motion, the acceleration is zero this equation simplifies as follows and the calculations become easy.

→s=(20.8cos⁡59 ms−1)×3.6 s=38.6 m\qquad\qquad \begin{aligned} \to \\ \small s&=\small (20.8\cos59\,ms^{-1})\times3.6\,s\\ &=\small \bold{38.6\,m} \end{aligned}




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS