Answer to Question #252634 in Mechanics | Relativity for jogaile

Question #252634

The car moves at a speed of 25km / h. How far does it travel in 1 s?


1
Expert's answer
2021-10-18T11:00:34-0400

Convert speed from km/h to m/s:

v=251000/3600=6.94 m/s.v=25*1000/3600=6.94\text { m/s}.

It means that during 1 second, the distance will be

D=vt=6.94 m.D=vt=6.94\text{ m}.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog