Question #236648

A particle is projected horizontally with a speed 20m/s from the top of a tower.after what time will the velocity of the particle be 45 degree angle from the initial direction of projection

Expert's answer

v⃗x=20ms\vec v_x= 20\frac{m}{s}

g=9.8ms2g = 9.8 \frac{m}{s^2}

v⃗y=gt22\vec v_y =\frac{gt^2}{2}

v⃗=v⃗x+v⃗y\vec{v} =\vec v_x+\vec v_y

α=∠(v⃗,v⃗x)=45°\alpha= \angle(\vec v,\vec v_x)=45 \degree

v⃗y=tan⁡α∗vx⃗=vx=20ms2\vec v_y =\tan \alpha*\vec{v_x}= v_x=20\frac{m}{s^2}

t=2vyg=2∗209.8=2.02st = \sqrt{\frac{2v_y}{g}}=\sqrt{\frac{2*20}{9.8}}=2.02s

Answer: 2.02s\text{Answer: }2.02s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS