Question #234365

if a car is travelling at a speed of 50.0meter/second, is the driver exceeding the speed limit of 100.0mi/h?


Expert's answer

1 metre per second =3.6 kilometres per hour


1mi/hour = 1.60934 km/hr


100 miles per hour = 100×1.60934=160.934km/hr100 × 1.60934 = 160.934 km/hr


=3.6×50=180km/hr=3.6×50=180km/hr


180km/hr is more than 100mi/hr( 160km/hr), hence the driver is exceeding.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS