Question #224584

A tractor of mass 2000kg pulls a trailer of mass 1500kg. The total frictional force is 3000N and acceleration of tractor and trailer is 3ms^-2 calculate:

a. The force exerted on the tractor by the tow bar when acceleration is 3ms^-2

b. The force exerted when did tractor and the trailer are moving on a constant speed of 4ms^-1


Expert's answer

Given:

M=2000  kg,m=1500 kg,M=2000\;\rm kg,\quad m=1500\: kg,

Ff=3000 N.\\ F_f=3000\: {\rm N}.

(a) a=3 m/s2,a=3\:\rm m/s^2,

(M+m)a=F−Ff(M+m)a=F-F_fF=(M+m)a+Ff=(2000+1500)∗3+3000=13500 NF=(M+m)a+F_f\\=(2000+1500)*3+3000=13500\:\rm N

(b) a=0,a=0,

F=Ff=3000 NF=F_f=3000\:\rm N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS