Question #210780

A radioactive sample initially contains 2.40 × 10−2 mol of a radioactive material whose half-life is 6.00 h. How many moles of the radioactive material remain after 6.00 h? After 12.0 h? After 36.0 h? 


Expert's answer

number of moles remaining, N=N0(1/2)T/tN=N_0(1/2)^{T/t}

number of moles remaining after 6h=2.4×10−2(1/2)6/6=0.012moles=2.4\times 10^{-2}(1/2)^{6/6}=0.012moles

number of moles remaining after 12h=2.4×10−2(1/2)12/6=0.006moles=2.4\times10^{-2}(1/2)^{12/6}=0.006moles

number of moles remaining after 36h=2.4×10−2(1/2)36/6=3.75×10−4moles=2.4\times10^{-2}(1/2)^{36/6}=3.75\times10^{-4}moles


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS