Question #206709

You will find the size and field of action of the resultant of two parallel forces with sizes 40N and 60N, whose impactors are at a distance of 2m. The forces act: a, In the same direction b. In the opposite direction


Expert's answer

The resultant of the system if the forces are in the same direction

R=∑F=40N+60N=100NR=\sum F = 40 N+ 60N=100N


Assume distance d from one end of the system say point A

∑MAF=∑F×x\sum M_A^F = \sum F \times x

∑MAF=100×2=200N.m\sum M_A^F = 100 \times 2 = 200N.m

MAR=∑MAFM_A^R=\sum M_A^F

100d=200  ⟹  d=2m100 d=200 \implies d= 2 m

Thus R =100 N , 2 m to the right


The resultant of the system if the forces are in a different direction

R=∑F=−40N+60N=20NR=\sum F = -40 N+ 60N=20N


Assume distance d from one end of the system say point A

∑MAF=∑F×x\sum M_A^F = \sum F \times x

∑MAF=20×2=40N.m\sum M_A^F = 20 \times 2 = 40N.m

MAR=∑MAFM_A^R=\sum M_A^F

20d=40  ⟹  d=2m20 d=40 \implies d= 2 m

Thus R =20 N , 2 m to the right


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS