Question #199762

A piston moves from rest to a speed of 5 m/s in one twenty-fifth of a second. What are the average acceleration and the distance travelled?


Expert's answer

t=125=0.04t =\frac{1}{25}=0.04

v⃗0=0;v⃗1=5\vec v_0=0;\vec v_1=5

a⃗=v⃗1−v⃗0t=50.04=125\vec a=\frac{\vec v_1-\vec v_0}{t}=\frac{5}{0.04}=125

s⃗=v⃗0t+at22=125∗0.0422=0.1\vec s=\vec v_0t+\frac{at^2}{2}=\frac{125*0.04^2}{2}=0.1

Answer: a⃗=125ms2;s⃗=0.1m\text{Answer: }\vec a=125\frac{m}{s^2};\vec s=0.1m



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS