Question #198350


The gravity on the moon is 1.63 m/s^2. If a ball with a mass of 5 grams is dropped on the moon from a height of 1.5m . Determine the time for the ball to fall on the surface of the moon


Expert's answer

Gives


Gravity of moon

g=a=1.63m/sec2

Mass(M)=5g=5×10−3kg5\times10^{-3}kg

Hight(h)=1.5m

Newton's 2nd law

S=ut+12at2S=ut+\frac{1}{2}at^2

u=0m/secu=0m/sec

S=0+12at2S=0+\frac{1}{2}at^2

t=2Sat=\sqrt\frac{2S}{a}

Put value


t=2×1.51.63=\sqrt\frac{2\times1.5}{1.63}

t=1.36 sec


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS