Question #186916

A student sends vertically to the floor, from the height H1 = 1,35m, a ball with the mass m = 400 g. The initial speed of the ball is V0 = 3M / s.

. Immediately after collision with the floor, the ball speed is facing vertically and

It is a fraction K of the ball's speed immediately before hitting the floor. The ball goes back up up to the maximum height H2 = 1.25M

. The air friction forces are negligible. Potential gravitational energy is considered null at the floor level, and the dimensions of the ball are neglected. Determine:

a. Total mechanical energy of the ball at the time of launch;

b. the ball pulse value immediately after collision with the floor;


Expert's answer

Solution.

H1=1.35m;H_1=1.35m;

m=400g=0.4kg;m=400g=0.4kg;

v0=3m/s;v_0=3m/s;

H2=1.25m;H_2=1.25m;

a)W=mgH1+mv022;a) W=mgH_1+\dfrac{mv_0^2}{2};

W=0.4kg⋅9.8N/kg⋅1.35m+0.4kg⋅(3m/s)22=7.092J;W=0.4kg\sdot9.8N/kg\sdot1.35m+\dfrac{0.4kg\sdot(3m/s)^2}{2}=7.092J;

b)mgH2=mv22  ⟹  v=2gH2;b) mgH_2=\dfrac{mv^2}{2}\implies v=\sqrt{2gH_2};

v=2⋅9.8N/kg⋅1.25m=4.95m/s;v=\sqrt{2\sdot9.8N/kg\sdot1.25m}=4.95m/s;

p=mv;p=mv;

p=0.4kg⋅4.95m/s=1.98kg⋅m/s;p=0.4kg\sdot4.95m/s=1.98kg\sdot m/s;

Answer:a)W=7.092J;a) W=7.092J;

b)p=1.98kg⋅m/sb) p=1.98kg\sdot m/s .



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS