Question #181239

he two balls in the figure above have an elastic collision.

Before the collision ball A was moving at 4.1 m s−1 and ball B was stationary. After the collision ball A is moving at 2.5 m s−1.

What is the speed of ball B after the collision? (in m s−1 to 2 s.f)


Expert's answer

Before collision,

va=4.1ms−1,vb=0v_a=4.1ms^{-1}, v_b=0


After collision,

va′=2.5ms−1v_{a'}=2.5ms^{-1}


using the formula of coefficinet of restitution-


e=vb′−va′vb−va⇒1=vb′−2.50−4.1e=\dfrac{v_{b'}-v_{a'}}{v_b-v_a}\Rightarrow1=\dfrac{v_{b'}-2.5}{0-4.1}


⇒−0.41=vb′−2.5\Rightarrow -0.41=v_{b'}-2.5


vb′=2.5−0.41=2.09ms−1v_{b'}=2.5-0.41=2.09ms^{-1}


Hence The velocity of Ball B after collision is 2.09ms−12.09ms^{-1}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS