Question #179864

5) A block-spring system oscillates in a simple harmonic motion on a frictionless horizontal table. Its displacement varies with time according to x (t) = 0.2 cos (2t - n / 4). The earliest time the particle reaches position x = 0.1 m is


Expert's answer

Explanations & Calculations


  • This form of the equation exhibits that the time is measured with respect to a point located between the center & the amplitude.
  • As usual the distance x\small x is measured with respect to the center.
  • Then substituting the given value of x in the above equation, the time taken to reach that point can be calculated.

0.1=0.2cos⁡(2t−π4)12=cos⁡π3=cos⁡(2t−π4)π3=2t−π42t=7π12t=7π24=1.833 s\qquad\qquad \begin{aligned} \small 0.1&=\small 0.2\cos(2t-\frac{\pi }{4})\\ \small \frac{1}{2}=\cos\frac{\pi}{3}&=\small \cos(2t-\frac{\pi}{4})\\ \small \frac{\pi}{3}&=\small 2t-\frac{\pi}{4}\\ \small 2t&=\small \frac{7\pi}{12}\\ \small t&=\small \frac{7\pi}{24}\\ &=\small \bold{1.833\,s} \end{aligned} Extra  Informationx=0→t=T4π2=(2(T4)−π4)T4=3π8≈1.178 sT=4.712 s\qquad\qquad \begin{aligned} \text{Extra }&\text{ Information}\\ \small x=0&\to t=\frac{T}{4}\\ \small \frac{\pi}{2}&=\small \Bigg(2\Big(\frac{T}{4}\Big)-\frac{\pi}{4}\Bigg)\\ \small \frac{T}{4}&=\small \frac{3\pi}{8}\approx 1.178\,s\\ \small T&=\small 4.712\,s \end{aligned}

  • Extra information,
  • On comparison with the general form of the equation, that is x(t)=Acos⁡(ωt±θ)x(t)=A\cos(\omega t\pm\theta) , A=0.2 & ω=2\omega =2. Then the periodic time can be found to be,

ω=2πT=2T=π≈3.142 s\qquad\qquad \begin{aligned} \small \omega&=\small \frac{2\pi}{T}=2\\ \small T&=\small \pi \approx3.142\,s \end{aligned}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS