Question #175664

an alluminion object mass 27.0kg and density 2.70x10 kgm is attached to a string and immersed in a tank of water. Determined the tension in the string

Expert's answer

The density of aluminium is


ρAl=2.70×103kgm3=MAlVAl\rho_{Al}= 2.70\times10^3 \dfrac{kg}{m^3}= \dfrac{M_{Al}}{V_{Al}}

⇒VAl=MAlρAl\Rightarrow V_{Al}=\dfrac{M_{Al}}{\rho_{Al}}

=27.02.70×102=0.01m3=\dfrac{27.0}{2.70\times 10^2}=0.01m^3


Applying Newton's second law for the aluminum block and noting that it is completely submerged and in equilibrium. We have


∑F=0=T+B+mg\sum {F=0}= T+B+mg⇒T=mg−B=mg−ρwatergVwater=(27.0)(9.8)−(1.00×103)(9.8)(0.01)=166.6N\Rightarrow T=mg-B\\=mg-\rho_{water}gV_{water}\\=(27.0)(9.8)-(1.00\times 10^3)(9.8)(0.01)\\=166.6N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS