Question #167781

An egg rolls off the edge of a table 1.2-meter-high and strikes the floor at a

point 2 meter horizontally from the edge of the table.


Expert's answer

Answer

Using

For time t=2hg=2×1.210=0.49sect=\sqrt{\frac{2h}{g}}\\=\sqrt{\frac{2\times1.2}{10}}\\=0.49sec

Now speed of rolls is given by

v=distancetime=20.49=4.08m/sv=\frac{distance}{time}=\frac{2}{0.49}=4.08m/s





LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS