Question #163796

ONE GRAM OF GOLD CAN BE BEATEN OUT INTO A FOIL 1.O M2 IN AREA. HOW MANY ATOMS THICK IS SUCH A FOIL? THE MASS OF GOLD ATOM IS 3.27 x 10-25 KG , DENSITY OF GOLD 1.9 X 104 KG.


Expert's answer

Given quantities:

m=1g     S=1m2    ρ=19000kgm3m = 1g \space\space\space\space\space S = 1m^2 \space\space\space\space \rho = 19000 \large\frac{kg}{m^3} mo=m_o= 3.27 x 10-25 KG

N=mmoN = \large\frac{m}{m_o} =1∗10−33.27∗10−25=3∗1021= \frac{1*10^{-3}}{3.27*10^{-25}}=3*10^{21}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS