Question #157423

A graph model shows the force on the hockey when the racket hits the puck in a shot. The disc weighs 160 g and is at rest before hitting. What is the speed of the puck after hitting? Give the answer using km/h


Expert's answer

To get Kinetic Energy,


=160×9.8=1568J=160×9.8=1568J


KE=KE= 12mv2\frac{1} {2} mv^2


1568=0.5×160×v21568=0.5×160×v^2


V2=19.6m2/s2V^2=19.6m^2/s^2


V=4.427km/hr.V=4.427km/hr.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS