Question #142715

A 10.0-g bullet is fired into a stationary block of wood having a mass of 5.00 kg. The bullet embeds into the block. The speed of the bullet-plus-wood combination immediately after the collision is 0.600 m/s. What was the original speed of the bullet?

Expert's answer

We can find the original speed of the bullet from the Law of Conservation of Momentum:


mbulletvbullet+mblockvblock=(mbullet+mblock)v,m_{bullet}v_{bullet}+m_{block}v_{block}=(m_{bullet}+m_{block})v,vbullet=(mbullet+mblock)vmbullet,v_{bullet}=\dfrac{(m_{bullet}+m_{block})v}{m_{bullet}},vbullet=(0.01 kg+5 kg)⋅0.6 ms0.01 kg=300.6 ms.v_{bullet}=\dfrac{(0.01\ kg+5\ kg)\cdot 0.6\ \dfrac{m}{s}}{0.01\ kg}=300.6\ \dfrac{m}{s}.

Answer:

vbullet=300.6 ms.v_{bullet}=300.6\ \dfrac{m}{s}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS