Question #141095

 A 75 kg box encounters 10 N of friction and slides down a hall with an acceleration of 3.60 m/s2. Find the coefficient of kinetic between the box and the floor. 



Expert's answer

Given,

Mass of block m=75kg

Force of friction fs=10Nf_s=10N


Acceleration of box a3.60m/s2s^2


Let θ\theta be the angle of inclination


∴mgsinθ−fs=ma\therefore mgsin\theta-f_s=ma


→75×9.8×sinθ−10=75×3.60→735sinθ=10+270→735sinθ=280→sinθ=280735→sinθ=0.3809→θ=sin−1(0.3809)→θ=28.38°\to 75\times9.8\times sin\theta-10=75\times3.60\\\to735sin\theta=10+270\\\to735sin\theta=280\\\to sin\theta=\dfrac{280}{735}\\\to sin\theta=0.3809\\\to\theta=sin^{-1}(0.3809)\\\to \theta=28.38\degree


As we know frictional force

fs=us×R→10=uk×mgcosθ→10=uk×75×9.8×cos22.38°→10=uk×679.63→uk=10679.63→uk=0.0147f_s=u_s\times R\\\to10=u_k\times mgcos\theta\\\to 10=u_k\times 75\times 9.8\times cos22.38\degree\\\to 10=u_k\times 679.63\\\to u_k=\dfrac{10}{679.63}\\\to u_k=0.0147


Hence the coefficient of kinetic friction is 0.0147


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS