Question #135666

The blood has relative density of 1.060,just slightly higher than water. If the average adult blood is 5 L, determine the weight of the blood.

Expert's answer

By definition, density is

ρ=mV\displaystyle \rho = \frac{m}{V}

So, m=ρ⋅V=1.060 gcm3⋅5⋅103 cm3=5.3⋅103 g=5.3 kgm = \rho \cdot V =1.060 \, \frac{g}{cm^3} \cdot5 \cdot 10^3 \, cm^3 = 5.3 \cdot 10^3 \,g = 5.3 \, kg

Answer: 5.3 kg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS