Question #134379

A cylindrical glass of water (H2O) has a radius of 5.66 cm and a height of 15.8 cm. The density of water is 1.00 g/cm3. How many moles of water are contained in the glass?

Expert's answer

The amount of substance (measured in moles) is

ν=mμ\displaystyle \nu = \frac{m}{\mu}

where μ(H2O)=2⋅Ar(H)+Ar(O)=2⋅1+16=18\mu (H_2O) = 2\cdot A_r(H)+ A_r(O) = 2 \cdot 1 +16 = 18 g/mol.

Mass can be found from

m=ρ⋅V=ρ⋅πr2h=1⋅3.1415⋅5.662⋅15.8=1590m = \rho \cdot V = \rho \cdot \pi r^2 h = 1 \cdot 3.1415 \cdot 5.66^2 \cdot15.8 = 1590 g

So,

ν=1590  g18  g/mol=88.3  mol.\nu = \frac{1590 \;g}{18 \; g/mol}= 88.3 \; mol.

Answer: 88.3 mol


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS