Question #132400

Vcloud - Vground = 1.1 x 108 V, with the cloud being at the higher potential. What is the change in an electron's potential energy when the electron moves from the ground to the cloud?

Expert's answer

The change in an electron's potential energy is equivalent to the work made by electron in electric field.

ΔU=W=eΔV=1.6⋅10−19⋅1.1⋅108=1.76⋅10−11\Delta U = W = e \Delta V = 1.6 \cdot 10^{-19} \cdot 1.1 \cdot 10^8 = 1.76 \cdot 10^{-11} J.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS