Question #132393

The membrane that surrounds a certain type of living cell has a surface area of 5.3 x 10^-9 m2 and a thickness of 1.5 x 10^-8 m. Assume that the membrane behaves like a parallel plate capacitor and has a dielectric constant of 5.3. (a) The potential on the outer surface of the membrane is +89.0 mV greater than that on the inside surface. How much charge resides on the outer surface? (b) If the charge in part (a) is due to K+ ions (charge +e), how many such ions are present on the outer surface?

Expert's answer

Concept

The capacitance of cell membrane is given by the expression:



c=kϵoAdc= \dfrac{k\epsilon_{o}A }{d}

The charge on the capacitor is given by:

q=CVq= CV

We have to charge on the outer surface of the membrane and also the number of ions present on it.


The Capacitance

C=kϵoAdC= \dfrac{k\epsilon_{o}A }{d}

C=(5.3)⋅(8.85∗10−12)⋅(5.3∗10−9)1.5∗10−8C= \dfrac{(5.3)\cdot(8.85*10^{-12})\cdot(5.3*10^{-9})}{1.5*10^{-8}}


C=1.65∗10−11FC=1.65*10^{-11}F

Part(a):The charge on capacitor

q=CVq=CV


q=(1.65∗10−11F)(89.0∗10−3V)q=(1.65*10^{-11}F)(89.0*10^{-3}V)


q=1.46∗10−12Cq=1.46*10^{-12}C

Part(b): Number of Cations


From the law of quantization, we can find the number of cations:


N=qeN= \dfrac{q}{e}


N=1.46∗10−12C1.6∗10−19CN= \dfrac{1.46*10^{-12}C}{1.6*10^{-19}C}

N=9.12∗106N=9.12*10^{6}

Final answer:

The charge is 1.46∗10−12C1.46*10^{-12}C and number of cations are 9.12∗1069.12*10^{6}

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS