Question #128519

In such an experiment, a brass wire of diameter 9.50 x 10^-4 m is used. If the young modulus for brass is 9.86 x 10^10 Nm^-2, find the greatest force which could be use to keep within the limitation.

Expert's answer

Since Stress ∝\propto strain

Then

Stress=Y(strain)Stress = Y(strain)

FA=Y(strain)\frac{F}{A} = Y(strain) where F is the force and A is the area.


then

F=AY(strain)F = AY(strain)

Let strain be 0.0001 for sake of simplicity

then

F=9.86∗1010∗π∗(9.5∗10−42)2∗0.0001=6.98NF = 9.86*10^{10} * \pi*(\frac{9.5*10^{-4}}{2})^2*0.0001 = 6.98 N






LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS