Question #125867

a pully system has a two boxes. box 1 is on a ledge and has a mass of 2.0×10 to the power of 3 kg, box 2 is attached by a rope at a 90° angle blow box one and has a mass of 4.4×10 to the power of 2 kg. There is a man standing on box number two, what is the apparent weight of the man if all surfaces are frictionless?

Expert's answer


According to the second Newton's law


Ma=TMa=T

mg−T=mamg-T=ma

m1g−N=m1am_1g-N=m_1a


So, we get


N=m1g−m1mgM+mN=m_1g-m_1\frac{mg}{M+m}


Assume that the man has a mass m1=60kgm_1=60 kg . Finally


P=N=m1g−m1mgM+m=60⋅9.81−60⋅440⋅9.812000+440=482NP=N=m_1g-m_1\frac{mg}{M+m}=60\cdot9.81-60\cdot\frac{440\cdot9.81}{2000+440}=482 N






LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS