Question #125381

A rod of length Lo = 1m, moves with speed v equivalent to 77% of the speed of light c along the y-axis direction. At rest, the rod makes an angle of 35 ° with respect to the x- axis.
a) Determine the length of the rod as measured by a stationary observer.
b) Determine the angle θ the rod makes with the x axis when it reaches its speed.

Expert's answer

a). Since, initially angle made with x axis is 35∘35^\circ thus

Lox=1⋅cos⁡(35∘)=0.82mLoy=1⋅sin⁡(35∘)=0.57mL_{ox}=1\cdot\cos(35^\circ)=0.82m\\ L_{oy}=1\cdot\sin(35^\circ)=0.57m\\

As there is only motion along y axis, and v=77100cv=\frac{77}{100}c


Ly=Loy1−v2/c2  ⟹  Ly=0.89mL_y=\frac{L_{oy}}{\sqrt{1-v^2/c^2}}\implies L_y=0.89m

Thus,

L=Ly2+Lox2=1.21mL=\sqrt{L_y^2+L_{ox}^2}=1.21m

b)Now,

θ=tan⁡−1(Ly/L0x)=47.34∘\theta=\tan^{-1}(L_y/L_{0x})=47.34^\circ


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS