Question #124893

A fisherman uses a fishing rod to pull a fish of weight 6.5 kg out of a river. The fish is then suspended vertically on the end of a fishing line of uniform circular cross section. The line has a breaking stress of 65 MPa.

Calculate:

(a)

The minimum diameter of the fishing line required if the line does not break.

(b)

The extension per metre of this line under these conditions.

Expert's answer


(a)


σ=FS=4Fπd2→d=4Fπσ=4⋅6.5⋅9.813.14⋅65⋅106=0.0011m\sigma=\frac{F}{S}=\frac{4F}{\pi d^2}\to d=\sqrt{\frac{4F}{\pi\sigma}}=\sqrt{\frac{4\cdot 6.5\cdot9.81}{3.14\cdot 65\cdot10^6}}=0.0011m


(b)


σ=EΔll\sigma=E\frac{\Delta l}{l} if l=1ml=1 m then Δl=σE\Delta l=\frac{\sigma}{E}


Assume that E=1.4⋅109PaE=1.4\cdot10^9Pa


So, we get


Δl=σE=65⋅1061.4⋅109=0.046m\Delta l=\frac{\sigma}{E}=\frac{65\cdot10^6}{1.4\cdot10^9}=0.046 m





LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS