Question #120190

What will be energy of proton if it is moving with 97% speed of light?

Expert's answer

Put that α=0.97=v/c.\alpha=0.97=v/c. Then the energy of such a photon will be


E=p2c2+(m0c2)2=m02α2c41−α2+(m0c2)2= =m0c21−α2=1.673⋅10−27(3⋅108)21−0.972=1.671⋅10−17 J,E=\sqrt{p^2c^2+(m_0c^2)^2}=\sqrt{\frac{m_0^2\alpha^2c^4}{1-\alpha^2}+(m_0c^2)^2}=\\\space\\ =\frac{m_0c^2}{\sqrt{1-\alpha^2}}=\frac{1.673\cdot10^{-27}(3\cdot10^8)^2}{\sqrt{1-0.97^2}}=1.671\cdot10^{-17}\text{ J},

or 104.3 eV.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS