Question #118531

A flywheel has a moment of inertia of 1.6 × 10−3 kg.m2

. When a constant torque is

applied, it reaches an angular velocity of 1200 rev/min in 15 s. Assuming it started from

rest, find:

i) the angular acceleration

ii) the unbalanced torque applied

iii) the angle turned through 15 s

iv) the work done on the flywheel by the torque

Expert's answer

Solution.

I=1.6⋅10−3kg.m2;I=1.6\sdot10^{-3}kg.m^2;

n=1200rev/min=20rev/s;n=1200rev/min=20rev/s;

t=15s;t=15s;

w_0=0;

i)α=Δwt;Δw=w−w0;\alpha=\dfrac{\Delta w}{t}; \Delta w=w-w_0;

w=2πn;w=2\pi n;

w=2⋅3.14rad⋅20rew/s=125.6rad/sw=2\sdot3.14rad\sdot20rew/s=125.6rad/s ;

α=125.6rad/s15s=8.37rad/s2;\alpha=\dfrac{125.6rad/s}{15s}=8.37rad/s^2;

ii) α=TI;  ⟹  T=αI;\alpha=\dfrac{T}{I};\implies T=\alpha I;

T=8.37rad/s2⋅1.6⋅10−3kg.m2=0.013kg.m2/s2;T=8.37rad/s^2\sdot1.6\sdot10^{-3} kg.m^2=0.013kg.m^2/s^2;

iii)θ=θ0+w0t+αt22;\theta=\theta_0+w_0t+\dfrac{\alpha t^2}{2};

θ=8.37rad/s2⋅(15s)22=941.6rad;\theta=\dfrac{8.37rad/s^2\sdot(15s)^2}{2}=941.6rad;

iv)W=12Iw2−12Iw02;W=\dfrac{1}{2}Iw^2-\dfrac{1}{2}Iw_0^2;

W=12⋅1.6⋅10−3kg.m2⋅(125.6rad/s)2=W=\dfrac{1}{2}\sdot1.6\sdot10^{-3}kg.m^2\sdot(125.6rad/s)^2=

=12.62J;=12.62J;

Answer: i)α=8.37rad/s2;\alpha=8.37rad/s^2;

ii)T=0.013kg.m2/s2;T=0.013kg.m^2/s^2;

iii)θ=941.6rad;\theta=941.6rad;

iv)W=12.62J.W=12.62J.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS