Question #115918

An alpha particle moves with velocity of 2.0 × 108 ms−1 in the positive x-axis direction. At a particular instant, it is located at the point x = 4 cm on the x-axis.

Expert's answer

Its moment is


p=mv1−v2c2p=\frac{mv}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}

p=(6.6⋅10−27)(2⋅108)1−2232=1.8⋅10−18kg⋅msp=\frac{(6.6\cdot10^{-27})(2\cdot10^8)}{\sqrt{1-\frac{2^2}{3^2}}}=1.8\cdot10^{-18}\frac{kg\cdot m}{s}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS