Question #113456

The 8kg ball is connected with a spring. Initially, the spring is compressed by 0.2m. Then under the applied force F, the spring is stretched to 0.6m. Determine the total workdone to the ball during this process. The slope is smooth.

Expert's answer

Given:

mass=8kg

spring is compressed= 0.2m

spring is stretched = 0.6m

Find the total work done to the ball during this process.

Now,

Total elevation change of the ball (h)=0.6+0.2=0.8mWork done to the ball =Change in potential energy of the ballpotential energy of the ball=(mgh)=(8kg×9.81m/s2×0.8m)=62.78JHence ,Work done to the ball =62.78J\\Total \,elevation\, change\, of \,the\, ball\,(h)=0.6+0.2=0.8m\\[10pt] Work\,done\,to\,the\,ball\,=Change\,in \,potential\,energy\,of\,the\,ball\\[10pt] potential\,energy\,of\,the\,ball=(mgh)=(8kg\times 9.81m/s{^{2}}\times 0.8m)=62.78J\\[10pt] Hence\,, Work\,done\,to\,the\,ball\,=62.78J



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS