Question #109817

A cello string vibrates in its fundamental

mode with a frequency of 242 1/s. The vibrating segment is 91 cm long and has a mass

of 0.82 g.

Find the tension in the string.

Answer in units of N



Find the frequency of the string when it

vibrates in three segments.

Answer in units of 1/s.

Expert's answer

Let's calculate μ\mu =0.82×10−30.91=0.9×10−3\frac{0.82\times10^{-3}}{0.91}=0.9\times10^{-3}


v=12lTμ=12×0.91T0.9×10−3v=\frac1{2l}\sqrt{\frac{T}{\mu}}=\frac{1}{2\times0.91}\sqrt{\frac{T}{0.9\times10^{-3}}}

242×2×0.91×30=TT=13213.2T=174588654.24N242\times2\times0.91\times30=\sqrt T\\\sqrt T=13213.2\\T=174588654.24 N

when string is divided into 3 segments then the frequency becomes 3 times of fundamental frequency

then the frequency is 3×242\times242 =726 Hz


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS