Question #104512

You are designing a pendulum clock to have a period of 4.7s. How long should the pendulum be?

Expert's answer

The period of oscillation of a pendulum


T=2πlg.T=2\pi\sqrt{\frac{l}{g}}.

The length of a pendulum


l=gT24π2=9.8×4.724π2=5.48 m.l=\frac{gT^2}{4\pi^2}=\frac{9.8\times 4.7^2}{4\pi^2}=5.48\:\rm m.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS