Question #104273

A child of mass 30 kg States down from the top of the ramphaving a constant slope of 15 degree the child's speed increased from 1.5 metre per second to 3.0 metre per second as series the bottom of the ramp a force of kinetic friction of magnitude 15 Newton opposes the motion draw the appropriate force dragon and determine the length of the ramp take g is equal to 10 metre per second square

Expert's answer

F=maF=ma


mgsin⁡15°−Ffr=ma→a=mgsin⁡15°−Ffrm=gsin⁡15°−Ffrm=mg\sin 15°-F_{fr}=ma \to a=\frac{mg\sin 15°-F_{fr}}{m}=g\sin 15°-\frac{F_{fr}}{m}=


=10⋅sin⁡15°−1530≈2.1ms2=10\cdot \sin15°-\frac{15}{30}\approx2.1 \frac{m}{s^2}


L=v2−v022a=32−1.522⋅2.1≈1.61mL=\frac{v^2-v^2_0}{2a}=\frac{3^2-1.5^2}{2\cdot 2.1}\approx1.61m Answer







LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS