Question #102186

An archer pulls the bowstring back for a distance of 0.39 m before releasing an arrow. The bow and string act as a spring of spring constant 400.1 N/m. At what speed will a 42.3 gram arrow leave the bow?


1
Expert's answer
2020-02-11T09:31:53-0500

From the conservation of energy:


0.5mv2=0.5kx20.5mv^2=0.5kx^2

v=kmxv=\sqrt{\frac{k}{m}}x

v=400.10.04230.39=37.93msv=\sqrt{\frac{400.1}{0.0423}}0.39=37.93\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS