Question #102170
A 5.8 kg block slides down a 11.6 m long ramp inclined at an angle of 30o above the horizontal. At the bottom of the plane, the block transitions to a flat, smooth table that is 2.8 m in length. There is a spring attached to the wall at the end of the flat portion of the track that has spring constant of 251.2 N/m. How much potential energy does the block have at the top of the ramp?
1
Expert's answer
2020-02-07T10:26:21-0500

At the top of the ramp the block has


Ep=mgh=mglsin30°=5.89.8111.6sin30°=330JE_p=mgh=mgl\sin30°=5.8\cdot 9.81\cdot 11.6\cdot \sin30°=330 J



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS