Question #100719

A sample of gas is taken through cycle abca show

n

in the p

-

V diagram of Figure 2

. The net work done is

+2.0 J. Along path

ab, the magnitude of the work done

is 4.0 J, the energy transferred to the gas as heat is +

5

.0

J. Along path ca, the energy transferred to the gas as

heat is +3.0 J.

(a) What is the change in internal energy along path ab?

(b) How much energy is transf

erred as heat along path

bc?

Expert's answer



(a) The change in internal energy along path ab can be found according to the second law of thermodynamics:


dQab=dUab+Wab,dUab=dQab−Wab=5−4=1 J.dQ_{ab}=dU_{ab}+W_{ab},\\dU_{ab}=dQ_{ab}-W_{ab}=5-4=1\text{ J}.

(b) The energy transferred as heat along path bc:


dQab+dQbc+dQac=2 J,5+dQbc+3=2,dQbc=−6 J.dQ_{ab}+dQ_{bc}+dQ_{ac}=2\text{ J},\\ 5+dQ_{bc}+3=2,\\ dQ_{bc}=-6\text{ J}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS