Question #94626

While skydiving you let 35s pass before opening your parachute. How fast are you traveling

Expert's answer

The velocity of a skydiver after 35 s


v=vi+gt=0+9.8m/s2×35s=343m/sv=v_i+gt=0+9.8\:\rm m/s^2\times 35\: s=343\: m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS