Question #185209

Two charges are placed on the x-axis. A charge q1= 6µC is placed at x=3cm and charge

q2=-12µC charge is placed at x=5cm. a) Determine the magnitude and direction of the force

on the q1. b) Determine the magnitude and direction of the electric field at the origin.


Expert's answer

a)


F=(9⋅109)(6⋅10−6)(12⋅10−6)(0.05−0.03)2=1620 NF=(9\cdot10^{9})\frac{(6\cdot10^{-6})(12\cdot10^{-6})}{(0.05-0.03)^2}=1620\ N

Positive x-direction.

b)


E=−(9⋅109)(6⋅10−6)(0.05−0.03)2+(9⋅109)(12⋅10−6)(0.05−0.03)2=1.35⋅108NCE=-(9\cdot10^{9})\frac{(6\cdot10^{-6})}{(0.05-0.03)^2}+(9\cdot10^{9})\frac{(12\cdot10^{-6})}{(0.05-0.03)^2}\\=1.35\cdot10^8\frac{N}{C}

Positive x-direction.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS