Question #174846

calculate the electric Field intensity at a point 15 cm from a charge of 10× 10^ -3C


Expert's answer

By the definition of the electric field intensity, we have:


E=kQr2=9⋅109 Nm2C2⋅10⋅10−3 C(0.15 m)2=4.0⋅109 NC.E=\dfrac{kQ}{r^2}=\dfrac{9\cdot10^9\ \dfrac{Nm^2}{C^2}\cdot10\cdot10^{-3}\ C}{(0.15\ m)^2}=4.0\cdot10^9\ \dfrac{N}{C}.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS