a proton (charge +e = ) moves in a straight line from point a to point b
inside a linear accelerator , a total distance d= 0.50m. the electric field is uniform along the line with
magnitude E = . In the direction from a to b determine
i. the force on the proton?
ii. the work done on it by the field?
iii. the potential difference ?
i)
F=qE=(1.6⋅10−19)(1.5⋅107)=2.4⋅10−12 N
ii)
W=qEd=(1.6⋅10−19)(1.5⋅107)(0.5)=1.2⋅10−12 J
iii)
U=Ed=(1.5⋅107)(0.5)=0.75⋅107 V
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!