Question #128339

A cargo was dropped down an helicopter, which hovered at an height of h=125m .When will the cargo reach the land? g=10ms-².Air resistance must be ignored.


Expert's answer

The time of motion of the cargo

t=2hg=2×125m10m/s2=5st=\sqrt{\frac{2h}{g}}=\sqrt{\frac{2\times 125\:\rm m}{10\:\rm m/s^2}}=5\:\rm s

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS