Question #115384

Two long parallel wires are 10 cm apart and carry currents of 6 A and 4 A. what is the field B at 4 A carrying wire due to 6 A wire.

Expert's answer

B=μoI2πR=4π×107×62π×0.1=12×106HB=\frac{\mu_oI}{2\pi R}=\frac{4\pi\times10^{-7}\times6}{2\pi\times0.1}=12\times10^{-6}H


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS