A stone is thrown the top of building upward at an angle of 30 to the horizontal with an initial speed of 20 m/s , if the height of the building is 45 m. How long does the stone to reach the ground? What is the speed of the stone just before it strikes ground?
y=h+vsin30t−gt2=045+20sin30t−9.8t2=0
t=2.7 s
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!